Każda marka i każda firma chce być przyjacielem swojego klienta. A w jaki sposób rozpoznajesz swojego przyjaciela? Już z daleka dostrzegasz jego charakterystyczny sposób bycia, z łatwością odróżniasz jego głos wśród tysięcy innych i zawsze wiesz, co chce powiedzieć. Twój biznes musi, dosłownie musi działać tak samo. A najlepszą pomocą do przekształcenia zwykłej, nudnej firmy w godnego zaufania przyjaciela jest archetyp marki. Co to jest? Po co to jest? Jak go stworzyć? Dobrze, że pytasz.
Opowiedz mi, kim jesteś, a… będę to wiedzieć
Założę się, że świetnie znasz swoją konkurencję. Wiesz, co robi, jak to robi, znasz adresy ich stron internetowych. Nawet w środku nocy potrafisz wyrecytować elementy wspólne dla każdej z tych firm – w końcu obserwowanie dobrych trendów to część Twojej codzienności. A teraz trudniejsze pytanie: czy umiesz pokazać, czym różnią się od siebie te marki? Czy zdołasz powiedzieć, co jednoznacznie różni jedną firmę od drugiej, a drugą od trzeciej? A czy Twoim zdaniem klienci też będą potrafili odróżnić od siebie te marki, o ile nie znają jeszcze żadnej z nich?
Na pewno masz już swoją odpowiedź – i bardzo dobrze, bo za chwilę to Ci się przyda. A rzeczywistość pokazuje, że marki są do siebie łudząco podobne. Przerażająco podobne! Wszystkie firmy produkujące kosmetyki chwalą się najwyższą jakością składników pochodzenia naturalnego, e-sklepy z odzieżą oferują oryginalne wzornictwo i najlepsze tkaniny, a tysiące sprzedawców elektroniki deklaruje możliwość darmowego i łatwego zwrotu, jeśli nowy smartfon nie spodoba Ci się. Nie wierzysz? To poświęć godzinę na to, aby znaleźć i polubić coś unikalnego w jednej firmie z branży, której nie znasz – obojętnie jakiej.
Wyjdź na prowadzenie
Wiem, że jesteś zabiegana, ale pozwól, że na moment zabiorę cię na wyścigi. W żargonie sportowym „zając” to biegacz, który startuje przed zawodnikami, znacznie ich wyprzedzając. Robi tak po to, aby startujący biegacze mieli przed sobą realny cel – doścignąć faceta, który zostawił ich w tyle. To naprawdę działa! Większość branż również ma swoje „zające”, czyli firmy będące liderami. Gonienie za osiągnięciami wspaniałej marki daje wiele korzyści, ale nie możesz zapominać o tym, że w tej konkurencji nie chodzi o dogonienie zająca – chodzi o to, aby wysunąć się na prowadzenie. Tej dużej marce już się to udało. Niestety wierne jej naśladowanie nie pomoże Ci w biznesie, nie sprawi, że zabłyśniesz i wyróżnisz się. Ale pomoże Ci wybór odpowiedniego archetypu Twojej marki.
Prawdopodobnie po raz pierwszy z pojęciem archetypu spotkałaś się w szkole średniej. Omawiając literaturę średniowieczną, wspominaliście o wiernym królu, odważnym rycerzu czy konsekwentnym męczenniku. Archetypy pojawiają się też w bajkach. Bo przecież lis zawsze jest cwany, sowa mądra i flegmatyczna, zając jest narwany, a kot? Wiadomo: kot zawsze chodzi własnymi drogami. Dzięki temu, że istnieją archetypy, czytelnik albo widz od razu wie, co to za jeden ten lis albo ten kot. Nie trzeba nic wyjaśniać, bo przecież każdy wie, co nim kieruje i czego można się po nim spodziewać. Czy Tobie udało się zrozumieć jakąkolwiek markę dzięki temu, że przez minutę przeglądałaś ich wpisy na Facebooku? A czy Twoi klienci po kilku chwilach będą wiedzieć, co wyróżnia Twoją firmę od stu podobnych? Jeżeli nie, to naprawdę, naprawdę potrzebujesz zbudować archetyp Twojej marki.

Archetyp, czyli osobowość Twojej marki
Kim jest Twój przyjaciel? Czy jest gadułą, czy smutasem? Jest duszą towarzystwa czy odludkiem? Już za chwilę dowiesz się, jakie archetypy wyróżnia się współcześnie. To pozwoli Ci zastanowić się, który z nich będzie najbliższy Twojej marce. Tylko czy przy ograniczonej liczbie możliwości i wobec milionów firm na całym świecie sięganie po już istniejący archetyp marki ma sens?
Ma i zawsze będzie go mieć. Wyjaśnię na moim ulubionym przykładzie. Twój przyjaciel być może jest przebojowy, a być może nie. Na pewno można mu przypisać jedną wyrazistą cechę. Z pewnością też uda Ci się nadać podobne cechy wszystkim innym znajomym. Ile takich cech znajdziesz? Dziesięć? Dwadzieścia? I czy to znaczy, że każda osoba z grupy „lekkoduch” jest wierną kopią innego lekkoducha? Oczywiście, że nie.
Archetyp marki sprawia, że nikt nie pomyli Beara Gryllsa i jego szkolenia surwiwalowe z Johnnym Deppem trzymającym flakonik Diora. Ale Bear to nie tylko surowe robaki na śniadanie, zaś Johnny z pewnością ma więcej zalet niż tylko uwodzicielski zapach. Każdy archetyp to dziesiątki, może setki wyróżników, a Ty powinnaś na ich podstawie zbudować spójną i konsekwentną markę, która zostanie zrozumiana i znajdzie wielu fanatycznych zwolenników.

Archetyp kochanka czym się charakteryzuje?
Pozwól, że przedstawię Ci kochanka (ach, ten Johnny…). To pierwszy archetyp na mojej liście. Zapoznajmy się z nim dużo, dużo lepiej. Wyobraź sobie idealnego kochanka. Jakie określenia pasowałyby do niego najlepiej, gdybyś miała opowiedzieć o nim koleżance? Wielbiciel? Pasjonat? Uwodziciel? A jakie są jego główne cechy? Romantyczny? Zmysłowy? Pełen pasji i pożądliwości? Sprawiający, że nie widać świata poza nim? Właśnie tak uważa większość osób i w taki właśnie sposób Ty możesz przedstawiać swoją markę kosmetyków, bielizny czy słodyczy.
Kochanek jest zmysłowy, rozsiewa wokół siebie uwodzicielską atmosferę, obiecuje wyjątkowe doznania. Porusza wyobraźnię i działa na emocje. Kochanek kieruje się głosem serca – to ono ma kluczowe znaczenie. Obiecuje spełnienie marzeń Twoich klientów i klientek. O kochanku można napisać jeszcze, że przekazywane przez niego emocje to cała rozpiętość uczuć: od miłości platonicznej po romans, intymność i pożądanie. Jego znakiem rozpoznawczym są rzeczy i usługi, które poprawiają wizerunek i wygląd, a także budują i wzmacniają relacje z innymi. Kochanek to esteta zauroczony pięknem i żyjący dzięki pasji. Miłość to wszystko, czego mu trzeba.

Czy Twoje produkty albo usługi są w stanie uwodzić klientów?
Marki o archetypie kochanka są zmysłowe, seksowne, namiętne. Każdy ich element uwodzi swojego odbiorcę. Oczarowują głosem, kolorem, rekwizytami. Doskonały dla marek oferujących perfumy czy kosmetyki.
Każdemu archetypowi możemy przypisać kilka szczególnie ważnych cech. Podstawowe pragnienie kochanka to doświadczenie rozkoszy i intymności. Jego celem jest tworzenie bliskości i relacji z osobą, którą kocha. Największą jego obawą jest bycie samotnym, niechcianym i niekochanym. Dar, który ma do zaoferowania, to pasja, wdzięczność i oddanie. Marki identyfikujące się tym archetypem posługują się tonem wypowiedzi uwodzącym, lekkim, romantycznym, zmysłowy, ciepły. A komunikacja z klientami (czyli zalecane techniki językowe) powinna opierać się na pobudzaniu wyobraźni, używaniu przymiotników, personalizacji przekazu, wykorzystaniu emocji i na nawiązywaniu do doznań zmysłowych.
Nadal brzmi tajemniczo? No to przypomnij sobie niektóre reklamy. Luksusowe perfumy, na przykład Chanel lub Dior (Johnny, ach, Johnny…), lody Magnum zmysłowo pochłaniane przez supermodelkę, pełne kobiecości reklamy Victoria’s Secret, ale też Gatty lub Intimissimi, emitowana kilka lat temu fenomenalna reklama Kinder Bueno, ale w wydaniu „zdecydowanie nie dla dzieci” albo jeszcze starszy klip z zakonnicą, której małym grzeszkiem jest batonik Dove.
Czy teraz czujesz, kim jest kochanek i jaka jest siła archetypu?
Przygotowałam dla Ciebie jasne i konkretne informacje na temat kochanka i wielu innych archetypów: niewinny, odkrywca, mędrzec, błazen, towarzysz, twórca, opiekun, władca, bohater, buntownik i czarodziej.
Pobierz Twój osobisty przewodnik po archetypach i naucz się jak przedstawiać swoją markę, jaki styl komunikacji wybrać i jakim językiem się posługiwać, aby Twoja marka była spójna i rozpoznawalna.


Wielki wybór archetypów marki to wielka odpowiedzialność
A teraz szczerze: czy przekonałam Cię do tego, że archetypy marki to najfajniejsza z tych kluczowych dla marki rzeczy? Jest naprawdę potrzebna, ba – jest niezbędna! A wybór właściwego rozwiązania wzniesie Twoją markę na wyższy poziom i sprawi, że już nigdy Twoje teksty nie będą nudne a pisanie artykułów czy postów stanie się prawdziwą przyjemnością.
Przekonaj się sama! Pobierz ten praktyczny przewodnik i zastosuj się do wskazówek w nim zawartych, a zobaczysz jak Twoja marka z szarej i nijakiej zmienia się w wyjątkową, wyrazistą i przyciągającą klientów jak magnes.

Najnowsze komentarze