fbpx

Rozwój osobisty jest procesem, który pozytywnie wpływa na życie prywatne i zawodowe. Warto jednak pamiętać, że wsparcie kompetentnej osoby właściwie ukierunkuje, przyspieszy i wzmocni zachodzące zmiany. Misja coacha i mentora bazuje na ujawnieniu pełnego potencjału odbiorcy, ale wykorzystywane techniki, doświadczenie i wynik końcowy- znacznie się różnią. Jaki rodzaj współpracy zagwarantuje najlepsze rezultaty? Co sprawdzi się w naszym wypadku? Na co zwrócić uwagę podczas wyboru specjalisty? Odpowiedzi znajdziesz w artykule!

Mentoring i Coaching – definicje


Zestawienie głównych różnić pomiędzy dwoma metodami osiągania wzrostu, należy rozpocząć od charakterystyki. Dzięki temu, osoby zainteresowane poznają podstawowy obszar przeznaczenia i potencjalne korzyści.

     czym jest mentoring

Czym jest mentoring?  

Ogromną zaletą tego sposobu kooperacji jest doświadczenie samego opiekuna. Mentoring buduje silną relację pomiędzy ekspertem oraz uczniem. Umożliwia to lekkie, a jednocześnie efektywne realizowanie metamorfozy oraz przekazywanie wiedzy, umiejętności, a także konkretnych wskazówek i rozwiązań.

Pamiętajmy, że mentoring wymaga zaangażowania obu stron. Przydatnym pomysłem jest zawarcie nieformalnej umowy, która motywuje do dalszej pracy, określa indywidualne aspiracje, schemat spotkań oraz techniki wzajemnej komunikacji.

Atrybuty dobrego mentora:

  • potrafi słuchać i jasno komunikować swój przekaz,
  • udostępnia wiedzę w sposób interesujący i praktyczny,
  • dodaje zachęty i oparcia,
  • stwarza dojrzałe warunki partnerskie.

 


czym jest coaching

Czym jest coaching?

International Coaching Federation określa to narzędzie, jako “towarzyszenie klientowi w kreatywnym procesie, który skłania do myślenia i inspiruje do maksymalizacji zawodowego i osobistego potencjału.” Sprawia to, że wszelkie niezbędne koncepcje i solucje powstają dopiero na etapie prowadzonej sesji i nie wynikają z posiadanej praktyki.

Przeważnie coach nie jest ekspertem w konkretnej dziedzinie życia, ale pracuje na podstawie znajomości ludzkiej psychiki.  Cała metodyka działania opiera się na zadawaniu właściwych pytań, które inicjują refleksję, koncentrację oraz zmianę perspektywy klienta, co modeluje uniwersalny schemat rozwiązywania komplikacji w przyszłości.

Atrybuty dobrego coacha:

  • jest odpowiedzialny i uczciwy,
  • interesuje się rozmówcą i potrafi wyciągać wnioski,
  • regularnie podnosi kwalifikacje,
  • buduje zaufanie i trwałe relacje.

rozmowa z mentoremCechy wspólne

Zanim poznamy przeważające różnice pomiędzy coachingiem a mentoringiem- oto kilka elementów łącznych:

  • partnerski charakter aktywności,
  • ustalanie priorytetów i ambicji,
  • rozwój umiejętności,
  • wyzwolenie wewnętrznych zasobów lub ich transfer,
  • tworzenie nowych wzorców myślowych i przełamywanie schematów,
  • dążenie do osiągnięcia progresu,
  • szeroki wymiar zastosowania.

 

Mentoring vs. Coaching- główne różnice mentorial

Istnieje kilka fundamentalnych przykładów kontrastu, które warunkują selekcję idealnego współdziałania.

  • Perspektywa czasowa- mentoring jest  procedurą o dość odległym horyzoncie zakończenia. Co więcej, stabilna i efektywna relacja może sięgać wielu miesięcy, lat, a nawet dekad! Dzieje się tak, ponieważ proces naszego rozwoju trwa nieustannie, a kolejne wyzwania i trudności są szansą na zdobycie świeżych kwalifikacji.

    Coaching jest ukierunkowany na rozstrzygnięcie sprecyzowanego zagadnienia, a cała operacja kończy się najczęściej w chwili osiągnięcia pożądanej umiejętności lub rezultatu. Właśnie dlatego, przygoda z tą formą asysty może zostać zakończona nawet po jednej przeprowadzonej wizycie.

  • Struktura spotkań- Mentor jest wzorem do naśladowania, który kształtuje odpowiednie postawy i zachowania. Dydaktyka rozmowy opiera się na konsekwentnym wyznaczaniu intencji do zrealizowania, co inicjuje progres i regularne doskonalenie.

    Biegły coach formułuje angażujące kwestie, dzieli się informacją zwrotną i pozostawia przestrzeń do wzajemnej interakcji. To uczeń wyznacza kierunek, a nauczyciel oferuje niezbędną obecność.

  • Zasoby- idea mentoringu opiera się na ekspercie, jako głównym punkcie wyjścia do osiągania rezultatów i przyszłych triumfów. Przekazywana erudycja jest fundamentem dalszego wzrostu adepta, a sukcesywnie przyswajane specjalności budują stabilną pozycję na wybranym obszarze funkcjonowania.

    Podejście coachingowe znacznie różni się w tej kwestii. To właśnie klient stanowi początek do rozstrzygnięcia wszelkich trudności, a rolą coacha jest aktywacja zablokowanego asortymentu zdolności. 

coaching vs mentoringCoaching a Mentoring- co wybrać? 

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna i zależy od indywidualnych preferencji klienta. Obie wymienione techniki wspomagają rozwój osobisty, ale z wykorzystaniem odmiennych technik i narzędzi. 

Wszystko zależy od indywidualnego sposobu działania. Informacje zawarte w artykule, pomogą w zidentyfikowaniu kluczowych różnic oraz dokonaniu decyzji, która sprawdzi się w Twoim przypadku. Miłego wzrostu!